topraksız tarım

Hidroponik sistem gübresi

Aralık 21, 2019 0 ile Organik Gübre

Hidroponik sistem yani “Topraksız Tarım nedir?”

Topraksız bitki yetiştirmekte kullanılan sadece suyun içerisine verilen besin eriyiği ile besleme yapılan bir yöntemdir. Bitkiler topraktaki besinlerin yerine bitkinin ihtiyacı olan mineralleri içeren bir besin solüsyonundan faydalanırlar. Toprağın tamamında mineral aramak yerine, topraksız tarımda bitkiler besinleri kolay bir şekilde ve direkt olarak besin solüsyonundan alabildikleri sistemdir. Bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle perlit, hindistan cevizi ve ağırlıklı olarak kaya yünü kullanılır.

Neden hidroponik sistem yani topraksız tarım yetiştiricilik?
Topraksız tarımda yetiştiricilik kolaydır, sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından çevreye uygundur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız faydalar sağlar:

Bitkiler toprakta olduğundan % 50/60 daha hızlı büyürler çünkü besin ve suya daha kolay ulaşırlar.
Tüm yıl boyunca kapalı yerlerde yetiştirmek mümkündür, Yılda 3/4 mahsul alınabilir.
Besinler bitkilerin direkt ulaşacağı şekilde mevcuttur ve yetiştirme ortamına ait değildirler.
Çok az böcek ilacı kullanılır ya da hiç kullanılmaz. Bitkiler hastalıklardan arınmış bir ortamda yetişmeye başlarlar.
Daha küçük alanda, daha fazla ürün elde edilir, kökler karışmadan büyüyebilirler.
Bahçe yetiştiriciliğinin mümkün olmadığı yerlerde yetiştiricilik yapmak mümkündür, toprağın fakir olduğu yerler, çok kireçli alanlarda, kayalık alanlar, hatta balkonlar veya evin bir köşesinde topraksız tarım yapılabilir.
Suni ışık kullanımıyla kullanmadığınız bir oda ya da garajda bile bir bahçe oluşturmak mümkündür.
Toprakta yapılan yetiştiriciliğe oranla daha az iş gücüne gerek vardır.
Aşırı büyüme koşulları üzerindeki kontrolün daha fazla olması bitkiler için mümkün olan en iyi ortamın sağlanmasını kolaylaştırır ve daha iyi kalitede ürün ve tarımsal getiri elde edilmesine neden olur.
Topraksız tarım metotlarla yetiştirilen hızlı büyüyen sağlıklı bitkiler zararlılara ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdır.
Topraksız tarım yetiştiriciliğin toprağa karşı avantajları nelerdir?
Topraksız tarım sistemlerde yetiştirilen bitkiler optimum seviyede besin ve neme sahiptirler. Bu nedenle de daha hızlı ve sağlıklı yetişirler. Toprağın olmaması demek zararlı otların ve topraktan gelen zararlı böceklerin ve hastalıkların olmaması anlamına gelir. Bir diğer avantajı ise kök sistemlerinin hidroponik olarak yetiştirilen bitkilerde daha küçük olmasıdır ve bu bitkinin büyüme enerjisini köklerden daha çok bitkinin büyümesine yoğunlaştırması demektir. Ayrıca hidroponik bitkilerin kökleri hiçbir zaman karışmadığından, saksılarının değiştirilmesine gerek yoktur. Hidroponik mahsuller toprakta yetiştirilenlere oranla daha uzun raf ömrüne sahiptirler.

Hidroponik sistem “Topraksız tarım” ile ne tür bitkiler yetiştirebilirsiniz?
Topraksız tarım ile neredeyse bütün bitkiler yetişir. Bizim önerdiğimiz sebzelerden bazıları: domates, tatlı biber, salatalık, kabak, sultani bezelye, fasulye, ıspanak, marul, pazı, acı biber, fesleğen ve brokoli.

Hidroponik bitkiler organik olabilir mi?
Ne yazık ki şu an piyasada bulunan besin eriyiğleri sayesinde buradan alacağınız ürünler organik olmayacaktır. Fakat son yıllarda naturelFertilizer.info tarafından üretime başlanan solucan gübresi ve açık deniz yosunu karışımı yanı sıra yara gübresi eklenmesi ile organik Topraksız tarım besin eriyiği sayesinde organik mahsul elde edebilirsiniz.

Topraksız tarım ürünleri diğer metotlara göre renk ve tad nasıldır?
Hidroponik yani Topraksız tarımda yetiştirilen sebzeler ile bağ bahçede yetiştirilen sebzeler arasında hiç bir fark yoktur. İlaçlama olmadığı veya daha az olduğu için daha sağlıklıdır.